piątek, 20 września 2013

I Urodziny MyCork Artystycznie

I oto doczekaliśmy się, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie warsztaty MyCork Artystycznie znowu ruszyły. Tym razem spotkanie było bardzo uroczyste, gdyż to właśnie w tym dniu świętowaliśmy pierwsze urodziny warsztatów.

Minął rok od powstania projektu, podczas którego odbyło się dziesięć spotkań, w tym zajęcia z scrapbooking'u, decoupage'u, szydełkowania oraz zajęcia, w czasie których robiłyśmy ozdoby świąteczne bożonarodzeniowe, czy stroiki i palmy wielkanocne. Urodziny miały miejsce 15 września, w dobrze nam znanej salce kościoła na Washington Street, która tym razem zmieniła nieco wygląd. Kolorowe balony, stoliczki z przekąskami i barwny urodzinowy tort wymalowany przez kilka uczestniczek warsztatów na wielkim prześcieradle, zdobiące ścianę jak i ten prawdziwy, słodki.


Tym razem prócz pań, na warsztatach pojawiło się kilku zaproszonych gości, bez których projekt nie powstałby oraz, bez których nie miałby racji bytu. Bardzo nam miło było gościć m.in. księdza Piotra Galus,dzięki uprzejmości którego nasze warsztaty "mają się gdzie podziać", pana Pawła Świtaj - prezesa Stowarzyszenia MyCork, stowarzyszenia, dzięki któremu uczestnictwo w zajęciach jest całkowicie bezpłatne, a także radio Eter.fm z Cork, które wspomaga i nagłaśnia działalność stowarzyszenia i takie projekty jak MyCork Artystycznie.


Warsztaty składały się z dwóch części. Pierwszą, oficjalną poprowadziła koordynatorka i pomysłodawczyni projektu, Agnieszka Chwaja. Przywitała serdecznie wszystkich zaproszonych gości, a także stałe uczestniczki naszych spotkań. W tej części miało miejsce rozdanie pamiątkowych dyplomów wszystkim uczestniczkom, a także rozdanie podziękowań oraz drobnych upominków, w postaci aniołka z masy solnej (wykonanego przez Anielina) tym, którzy zrobili bardzo wiele dla samego projektu oraz tym kreatywnym paniom, które poprowadziły dotychczasowe warsztaty. W tej części obejrzeliśmy także projekcję zdjęć z minionych zajęć, przypominając sobie czego dotyczyły i jakie piękne rzeczy powstały w ciągu tego roku.


Ukoronowaniem tej części było pokrojenie i skosztowanie tortu przygotowanego i ufundowanego przez Aleksandra Cakes, który także rzecz jasna, był małym arcydziełem. Trójkolorowy - zielono, pomarańczowo, biały i trójsmakowy z mnóstwem cukrowych elementów, tj. pędzelki, guziczki, koniczynki, farbki, szydełko, wyglądające jak prawdziwe. Nie obeszło się także bez małej niespodzianki dla samej Agnieszki, która od wdzięcznych uczestniczek zajęć dostała skromne podziękowanie, oraz prezent od zarządu Stowarzyszenia MyCork.

Druga część warsztatów podzieliła dzisiejszych gości na trzy stoliczki. Motywem przewodnim dzisiejszych zajęć była koniczynka, znajdująca się w logo Stowarzyszenia MyCork, jak również miło kojarząca się z Irlandią. Uczestnicy mieli do wyboru jedną spośród trzech technik rękodzieła. Pierwszą grupą kierowała Anna Szwarc z bloga Kot Bury, której grupa robiła koniczynkową girlandę. Druga grupa, pod przewodnictwem Kamili Kozłowskiej z bloga Fajna Mysza, robiła kartkę tzw. kopertówkę z koniczynką z origami. Trzecią grupę pod skrzydła wzięła Agnieszka Chwaja, z bloga Niebiesko Mi, a osoby do niej należące ozdabiały jedną z trzech rzeczy do wyboru: zakładkę do książki, magnes na lodówkę lub breloczek w kształcie koniczynki metodą decoupage.


Jak zawsze pod okiem prowadzących grupy powstały prześliczne drobiazgi, a największym zaskoczeniem okazały się dzieła panów, którzy także odważyli się wziąć udział w tworzeniu. Egzamin z rękodzieła zdali wyśmienicie, tworząc kartki oraz koniczynkową girlandę. Z panów jesteśmy bardzo dumne. Całemu spotkaniu towarzyszyła miła i przyjazna atmosfera, podjadanie przygotowanych łakoci oraz szampan bez którego nie byłoby świętowania. Życzymy sobie tak owocnego i przyjaznego kolejnego roku i wyczekujemy następnego spotkania, o szczegółach którego dowiemy się już z niebawem.


Więcej zdjęć z tego wydarzenia można zobaczyć w galerii MyCork na fb: LINK, zapraszamy również do obejrzenia filmiku z warsztatów: LINK, a także do wysłuchania audycji radiowej radia Eter.fm na temat projektu MyCork Artystycznie: LINK.

Agata Stodułko

niedziela, 4 sierpnia 2013

MyCork Foto Klub: warsztaty drukowania fotografii

W niedzielę 4 sierpnia b.r. miały miejsce kolejne zajęcia MyCork Foto Klub. Tym razem warsztaty dotyczące drukowania fotografii poprowadził Mariusz Kalinowski.

Ponieważ MyCork Foto Klub istnieje już ponad rok /i dwa miesiące ;-)/, nasze spotkanie rozpoczęło się od wręczenia Mariuszowi, koordynatorowi MFK, dyplomu z podziękowaniem od Stowarzyszenia MyCork, wraz z drobnym upominkiem - aniołkiem z masy solnej.


W trakcie zajęć omówiliśmy m.in. zagadnienia: jak poprawnie przygotować fotografie do druku, gdzie drukować - w labie czy na własnej drukarce, co to jest DPI i jakie wybrać, co to są profile ICC, różnice pomiędzy papierami znanych i renomowanych firm, jak rozwiązać problemy z zaschniętymi niedrukującymi tuszami lub głowicą, problemy związane z drukowaniem na drukarkach Epson i HP, oprawianie i przechowywanie prac, itp.


Warsztaty miały formę luźnej rozmowy i wymiany doświadczeń. Udział w zajęciach organizowanych przez MyCork Foto Klub był jak zwykle bezpłatny, wszystkie koszty materiałów pokrywa Stowarzyszenie MyCork.

Klika zdjęć z warsztatów w naszej galerii: KLIK, grupa MyCork Foto Klub na fb: KLIK.

Piotr Słotwiński

niedziela, 16 czerwca 2013

MyCork Artystycznie: Decoupage III, ozdabiane świeczek i butelek

Mimo ponurej, deszczowej aury, w ostatnią niedzielę 16 czerwca b.r. tłumnie zgromadziłyśmy się na kolejnych zajęciach zorganizowanych przez MyCork Artystycznie. Trzecia część warsztatów dotyczących DECOUPAGE odbyła się punktualnie, pod przewodnictwem Agnieszki Chwaji, która kolejny raz przygotowała ciekawe zajęcia, pokazując nam prostą technikę ozdabiania świec i szklanych buteleczek po wodzie mineralnej.


Na zajęcia przybyło bardzo wiele osób, których nie powstrzymała ani deszczowa pogoda, ani maleństwa i starsze pociechy, które towarzyszyły swoim mamom. Jak się okazało, za pomocą papierowych serwetek i suszarek do włosów można w łatwy, magiczny niemal sposób ozdobić świece, stworzyć tematyczne sety według własnych upodobań, tak by doskonale komponowały się z wystrojem naszych mieszkań.


Ponieważ na zajęciach było dużo nowych osób, Agnieszka przypomniała nam pokrótce historię powstania techniki "decoupage", która polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej, a która wywodzi się ze wschodniej Syberii skąd przywędrowała do Chin, by potem dotrzeć do Włoch i innych krajów Europy. Szybko stała się jednym z typowych kobiecych hobby. Techniką zdobiono nie tylko meble, ale coraz częściej także mniejsze przedmioty np. pudełka i przybory toaletowe, szkło, drewno, plastik i świece właśnie. Agnieszka wytłumaczyła jak używać papieru ryżowego, który w decoupage'u jest ważnym elementem, a także pokazała jak używać preparatów pomocnych przy malowaniu świec.


Były to ostatnie warsztaty przed wakacjami i chociaż było troszkę żal iż rozpoczynamy dwumiesięczna przerwę, to jednak atmosfera była rozluźniona, wesoła i życzliwa, a na twarzach malował się uśmiech i zadowolenie. Było to pierwsze spotkanie podczas którego powstało bardzo dużo prac, dzięki temu iż ten sposób zdobienia okazał się łatwy i przyswajalny dla wszystkich.


Każda z pań oddała dla Stowarzyszenia MyCork jedno własnoręcznie ozdobione dzieło z przeznaczeniem na cel charytatywny.


I choć to dziwnie brzmi, to z niecierpliwością będziemy oczekiwać końca wakacji i pierwszych jesiennych warsztatów we wrześniu.


Dotychczasowe relacje, prace i zdjęcia z zajęć można zobaczyć na FB MyCork: KLIK.

W tym miejscu chcielibyśmy życzyć wszystkim wspaniałych wakacji i mimo przerwy w spotkaniach, życzymy realizowania wielu pomysłów i działania twórczego.

Zapraszamy również wszystkie zainteresowane Panie do dołączenia do naszej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/mycorkartystycznie/. Przypominamy, że udział w naszych zajęciach jest bezpłatny, a koszty wszelkich materiałów niezbędnych do zajęć pokrywa Stowarzyszenie MyCork.

Do zobaczenia za dwa miesiące.

Agata Stodułko