niedziela, 13 kwietnia 2014

XVII warsztaty MyCork Artystycznie - pisanki decoupage

W niedzielę, 13 kwietnia b.r. miały miejsce kolejne warsztaty grupy MyCork Artystycznie, na których tematem przewodnim było ozdabianie pisanek metodą decoupage. 

Ponieważ ta technika zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem, miejsca na zajęcia zostały zajęte niemalże tak samo szybko jak rozchodzą się świeże bułeczki. Zamiast kupować masowo produkowane pseudo-ozdóbki Wielkanocne, wiele osób zdecydowało się na własnoręczne stworzenie pisanek.


 Gościem prowadzącym warsztaty, była stała uczestniczka zajęć Julita Budzisz. W rękodziele najlepiej czuje się w szydełkowaniu i robieniu na drutach, lubi poznawać nowe techniki tworzenia, stąd czynny udział w warsztatach. Do wykonania naszych ozdób potrzebne były przeźroczyste, plastikowe jaja, otwierane w pół. Julita pokazała nam dwie techniki zdobienia, jedną od zewnątrz i drugą od wewnątrz plastikowej pisanki. Tym razem motywem dekoracyjnym był papier do decoupage’u, co czyniło zajęcia jeszcze bardziej interesującymi, ze względu na poznanie nowej techniki i sposobu użycia tego właśnie specjalnego papieru.


Klasyczny papier do decoupage jest drukowany metodą offsetową i jest nabłyszczany tylko na stronie zadrukowanej, aby kolory były ładniejsze i trwalsze. Wycięte fragmenty papieru namaczamy w zimnej wodzie przez około 30 sekund, żeby uniknąć powstawania pęcherzyków. Papier zwinie się w rulonik. Możemy wyjąć z wody wybrany obrazek, gdy papier wyprostuje swoje brzegi. Kiedy papier się już rozwinie osączamy go i osuszamy papierem kuchennym, wtedy jest gotowy do naklejania. Osuszonym motywem pewniej możemy manewrować, bez obawy, że się podrze lub zniszczy.


Każda z pań wybrała sobie wzory i zdecydowała jak chce ozdobić swoją pisankę, od wewnętrznej strony, czy od zewnętrznej. Oba sposoby nieznacznie różnią się od siebie, ale Julita z dużą cierpliwością omówiła dwa sposoby. Pokazała jak przygotować jajo by nakleić na nim wybrany wzór, a następnie pomalować je farbą akrylową. Doradzała jak cieniować kolory i jak zrobić na pisance trójwymiarowy efekt. Zaznaczyła jednak, ze tu powinnyśmy się po prostu kierować zasadą, że należy to zrobić tak, by zarówno naklejony motyw jak i podkład stanowiły jedną całość. W tej fazie wszystko zależy od naszej wyobraźni. Dodatkową ozdobą przedmiotu wykonanego techniką decoupage mogą być postarzające spękania, które uzyskujemy używając specjalnych preparatów i to również pokazała nam Julita prezentując piękne, własnoręcznie ozdobione przez siebie pisanki.

To niesamowite ale w błyskawicznym tempie powstało kilkanaście różnych ozdób, które każda z pań z dumą zabrała do domu. Powstały także pisanki, które przeznaczono na organizowany przez Stowarzyszenie MyCork kiermasz świąteczny, z przeznaczeniem na cel charytatywny.


MyCork Artystycznie jest to projekt Stowarzyszenia MyCork skierowany do Pań chcących rozwijać swoje umiejętności w różnego rodzaju artystycznym rękodziele. Projekt koordynuje Agnieszka Chwaja. Udział w warsztatach grupy MyCork Artystycznie jest bezpłatny, całość kosztów pokrywa Stowarzyszenie MyCork.

Agata Stodułko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz