niedziela, 12 maja 2013

MyCork Artystycznie: szydełkowy recykling

12 maja 2013 roku - kolejna niedziela, kolejne warsztaty. Grupka kobiet już po raz ósmy z uśmiechem i zadowoleniem wspięła się na siódme piętro dobrze znanej nam salki na piętrze kościoła St. Augustine's przy Washington Street w Cork, by spędzić cztery godziny na twórczym działaniu. Tym razem warsztaty dotyczyły szydełkowego recyklingu, a gościem była po raz drugi Anna Szwarc, w internetowym świecie znana jako Kot Bury.


Recykling, to ostatnio bardzo modne słowo, a polega między innymi na wykorzystaniu wszystkiego, co łatwo znajdziecie w swoich domach lub w ich pobliżu, a co pozornie wydaje się już nie do wykorzystania. To sztuka przetwarzania i przywracania znaczenia przedmiotom. Zamiast wyrzucać zużyte materiały, nieużyteczne przedmioty może warto pokusić się o stworzenie z nich czegoś wyjątkowego.


Przed przybyciem na warsztaty każda z pań przeszukała swoje szafy w poszukiwaniu starych, niepotrzebnych koszulek, z których na spotkaniu miały powstać koszyczki. Wystarczy odrobina wyobraźni, kreatywności, zaangażowania i przede wszystkim dobry nauczyciel, a za pomocą nożyczek i szydełka można stworzyć coś fajnego. Koszyczek na nici bądź na drobiazgi, osłonka na doniczki, lub słoiki w celu zrobienia ślicznego wazonu. Pomysły powstawały jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Atmosfera była bardzo domowa, a że większość już pamiętała „co nie co” z poprzednich zajęć, dotyczących szydełkowania, praca szła lekko i przyjemnie. A te osoby, które były na zajęciach pierwszy raz i nie miały styczności z szydełkiem mogły tym bardziej liczyć na pomoc Ani.


Na początku musiałyśmy pociąć koszulki wzdłuż, tak by po zwinięciu w kłębek tworzyły długi motek. Cięcia było bardzo dużo, bo do zrobienia koszyczka potrzebujemy co najmniej dwie koszulki, ale przecież w każdym domu można znaleźć takie, które nie nadają się do niczego. Na cóż komu piąta szmata do podłogi czy kurzu? Ania podsunęła nam niesamowity pomysł, na wykorzystanie t-shirtów i zrobienia z nich kolorowych ozdób. Większość dziewczyn już się znało, było także kilka nowych uczestniczek, a atmosfera jak zawsze wesoła i pełna rozmów. Przy takiej pracy można porozmawiać o wszystkim, pośmiać się, a dziewczyny są bardzo serdeczne i otwarte. Dodatkowo muszę przyznać, że takie tworzenie czegoś z niczego daje ogromną satysfakcję. Ponadto efekt końcowy możemy dopasować zgodnie do swoich potrzeb i gustu, co jeszcze bardziej motywuje. Możemy mieć w domach piękne rzeczy, nie wyrzucajmy starych, pozornie niepotrzebnych – bądźmy Eko!


Dlatego gorąco zapraszamy na kolejne warsztaty te panie, które chciałyby coś zrobić, a nie miały jeszcze okazji uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez grupę MyCork Artystycznie. Osoby, które mają talent, chciałyby zainspirować innych i tworzą, coś czym chciałyby się chętnie podzielić i poprowadzić kolejne warsztaty także serdecznie zapraszamy.

MyCork Artystycznie jest to projekt Stowarzyszenia MyCork skierowany do Pań chcących rozwijać swoje umiejętności w różnego rodzaju artystycznym rękodziele. koordynatorką tego projektu jest Agnieszka Chwaja. Zapraszamy również do dołączenia do naszej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/mycorkartystycznie/.

Agata Stodułko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz