niedziela, 20 lipca 2014

XIX Warsztaty MyCork Artystycznie - Patchwork

W niedzielę 20.07.2014 odbyły się kolejne, wyczekiwane jak zwykle warsztaty. Tym razem pani Krystyna Frąckowiak podzieliła się z nami swoim doświadczeniem w dziedzinie rękodzieła nazywanej patchwork.

Jeszcze dwa wieki temu patchwork kojarzył się z biedą i ubóstwem gdyż był metodą łatania odzieży i innych tkanin domowych różnego rodzaju i kształtu resztkami materiałów. Następnie metoda ta trafiła do bardziej dostatnich domów w formie dekoracji. Teraz jest już prawdziwą dziedziną sztuki a materiały i przybory przydatne do jej tworzenia  bywają bardzo kosztowne. Są to m.in. specjalistyczne maszyny do szycia, maty, noże do cięcia materiałów oraz bardzo urozmaicone w kształtach linijki. Na rynku znaleźć można również wiele książek i czasopism poświęconych tej technice, dzieki pani Krystynie miałysmy okazję poznac kilka z takich wydawnictw. Ponadto panie zajmujące sie patchworkiem profesjonalnie tworzą rownież własne, autorskie projekty.


Ponieważ jest okres wakacyjny było nas tym razem naprawdę niewiele ale nie zmienia to faktu, że wszystkie uczestniczki były bardzo zaangażowane w swoje projekty. Z materiałów udostępnionych nam na warsztatach wykonywałyśmy kuchenne podkładki i każda z pań miała swoją koncepcję dzięki czemu powstały niepowtarzalne prace.

Pani Krystyna uprzedziła nas, że sztuka ta wymaga wiele cierpliwości i nie sposób się z nią nie zgodzic, kawałki materiałów, najlepiej bawełny muszą być wycięte bardzo precyzyjnie a każdy zszyty fragment projektu musi zostać dodatkowo dokładnie rozprasowany. Nie zmienia to faktu, że panie uczestniczące w warsztatach jak zwykle spędziły miło i twórczo niedzielne popołudnie a ewentualne trudnosci podniosły jedynie satysfakcję z wykonanej pracy.

Wszystkie materiały jak zwykle w przypadku warsztatów zostały w całosci zakupione z funduszu MyCork Artystycznie i udostępnione nieodpłatnie uczestniczkom warsztatów. Szczególne podziękowania należą się księżom z kościoła St. Augustin za  udostępnienie tym razem sali na parterze budynku co było dużym udogodnieniem ponieważ każda z uczestniczek miała ze sobą maszynę do szycia.

Więcej zdjęć z warsztatów można zobaczyć w galerii MyCork na fb: LINK.

Julita Budzisz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz