sobota, 1 lutego 2014

XIV Warsztaty MyCork Artystycznie: kartki na Dzień Babci i Dziadka

Po długiej świątecznej przerwie, 19 stycznia odbyły się pierwsze w tym roku, XIV warsztaty grupy MyCork Artystycznie. Spotkanie miało miejsce w salce kościoła na Washington Street, gdzie w miłej, przyjaznej atmosferze spotkało się kilkanaście osób. Była to trzecia cześć dotycząca scrapbookingu i sztuki robienia kartek.


Po raz kolejny uczestniczka warsztatów zamieniła się w ich prowadzącą, a tym razem stanęła przed nami Tatiana Juda. Odkrywając swój talent, pokazała nam jak krok po kroku wykonać kartki z okazji dnia babci i dnia dziadka. Pasją Tatiany jest różnego rodzaju rękodzieło i jak sama mówi, jej pierwszą nauczycielką była mama. Dzięki niej zaczęła robić na drutach, haftować i szydełkować. Dopiero później zaczęła tworzyć kartki okolicznościowe, głównie dla znajomych, przyjaciół i rodziny, aż do dzisiejszego dnia, kiedy stanęła przed nami jako gość prowadzący warsztaty.


Przypomnijmy, że scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa "scrapbook", oznaczającego taki album. Jak podaje Wikipedia, historycznie scrapbooking był sposobem przekazania tradycji i zwyczajów,podobnie jak ustnie przekazywane historie. Formą przekazu było tu nie słowo, a obraz. Po raz pierwszy znalazł zastosowanie, gdy powszechnie dostępny stał się druk, a w szczególności gazety.

Pierwszymi znanymi scrapbookerami byli Mark Twain i Thomas Jefferson. Kiedy w powszechnym użytku znalazła się fotografia, zaczęto ją łączyć ze scrapbookingiem. Powstawały wtedy pierwsze albumy z fotografiami ozdobione ścinkami z gazet oraz notatkami zawierającymi informacje, gdzie zdjęcie było zrobione czy kto na nim jest. Albumy zaczęły przybierać formę pamiętników. Zaczęły się także w nich pojawiać części prywatnej korespondencji. Co prawda tworzenie kartek nie wchodzi w zakres tego rękodzieła, ale jakoś tak się przyjęło, że większość osób zajmujących się scrapbookingiem zajmuje się też robieniem kartek. Powszechnie przyjęło się także iż scrapbooking dotyczy także sztuki robienia kartek, gdyż właściwie do ich zrobienia używamy podobnych materiałów i sprzętu.


Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki do wycinania profilu, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków z efektem Pluster („puchnących”), szablonów, ozdobnych dziurkaczy, naklejek, wzorków i wiele innych.

Na warsztatach Tatiana zaprezentowała nam swoje kartki i nauczyła jak zrobić oryginalne karteczki, które swoją słodką wymową mogą zastąpić słodkie prezenty Jako pierwszą zrobiłyśmy kartkę babeczkę - którą według własnych upodobań każda z pań mogła ozdobić. Tatiana przygotowała specjalny szablon do wycinania, więc praca była łatwa i przyjemna, dzięki czemu mogłyśmy porozmawiać i pośmiać się. Druga kartka to papierowy "czekoladownik", karteczka złożona w taki sposób, by zmieściła w swoim środku kieszonkę na czekoladę. Powstały śliczne prace, a sam pomysł jest na tyle ciekawy, że można go wykorzystać przy wielu innych okazjach.


Wszystkie Panie zapraszamy do dołączenia do grupy MyCork Artystycznie na fb: https://www.facebook.com/groups/mycorkartystycznie.

Agata Stodułko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz