niedziela, 10 marca 2013

MyCork Artystycznie: ozdoby wielkanocne

W niedzielę, 10 marca b.r. roku, odbyły się kolejne, już szóste, warsztaty grupy MyCork Artystycznie. Tym razem dziewczyny pod opieką naszego gościa Pani Marii Dudek wykonywały wielkanocne palmy i drzewka z bukszpanu.


Pani Maria urodziła się i wychowała w Sanoku, miasteczku u podnóża Bieszczad. Skończyła szkołę średnią o profilu ekonomicznym i przez 36 lat pracowała jako księgowa. W międzyczasie wychowała troje dzieci, zajmowała się domem, pielęgnowała ogródek działkowy. Zawsze interesowała się rękodziełem i florystyką, tworzyła kompozycje z suchych kwiatów, szydełkowała, wyszywała, jednym słowem eksperymentowała w domu ze swoim talentem. Dopiero po przejściu na emeryturę udało jej się bardziej profesjonalnie zająć pasją do kwiatów. Wtedy to wzięła udział w kursie florystycznym po którym odbyła staż w Środowiskowym Ośrodku Pomocy, gdzie prowadziła warsztaty florystyczne z ludźmi niepełnosprawnymi. Obecnie, na przemian w Polsce i w Irlandii, pogłębia swoją wiedzę na temat decoupage oraz robienia biżuterii metodą sutaszu. Dumna babcia przekazuje swój talent trójce wnucząt. Jej marzeniem jest otworzyć własną kwiaciarnie.

O godzinie 14.00 salka na piętrze kościoła St. Augustine's Church przy Washington Street w Cork wypełniła się uczestniczkami warsztatów, chętnymi do tworzenia florystycznych ozdób wielkanocnych. Po krótkim przedstawieniu się, pani Maria krok po kroku pokazywała jak samodzielnie można zrobić palmę na zbliżającą się niedzielę palmową. W ruch poszły patyczki bambusowe, druciki florystyczne, bazie i bibuła, a po sali unosił się zapach rozmarynu. Pani Maria z anielską cierpliwością kilkakrotnie pokazywała jak zwijać bibułę na kwiatki do plamy.

Po około dwóch godzinach wszystkie palmy były już gotowe i przyszedł czas do robienia pięknych drzewek z bukszpanu, które swoim wyglądem przypominają drzewka bonsai. Wszystkie dziewczyny ochoczo wzięły się do pracy nad swoimi drzewkami, po krótkim czasie w salce zrobiło się zielono i powstał mini ogródek. Pani Maria z matczynym sercem pomagała uczestniczkom warsztatów, udzielając cennych wskazówek jak zrobić drzewko opowiadając ciekawe informacje florystyczne, np. że bukszpan jest rośliną trującą, dlatego należy trzymać go z daleka od żywności.

Jak zwykle udział w warsztatach był bezpłatny a wszystkie niezbędne materiały sponsorowało Stowarzyszenie MyCork. Jak zwykle miło spędzony czas w komentarzu na FB napisała Ania: "zorganizowanie i wspaniałe efekty (nie chwalac sie oczywiscie :)), ale po raz kolejny okazało sie że beztalencie jednak cos potrafi zrobić a to na pewno przede wszystkim dzięki pani nauczyciel, którą dzisiaj była Pani Maria". A Julita dodała: "O tak, było fantastycznie. Człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy jak wiele potrafi dopóki nie trafi na takie warsztaty. Na dodatek spędza się czas w świetnym towarzystwie".

Część wykonanych palm i drzewek dziewczyny przekazały na kiermasz organizowany przez Stowarzyszenie MyCork, który odbędzie się 17 marca po polskich Mszach Św. w przedsionku kościoła St. Augustine's Church.

Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu MyCork za sfinansowanie potrzebnych materiałów i zachęcamy wszystkich do obejrzenia galerii prac powstałych w tym dniu: KLIK, a wszystkie panie zapraszamy do udziału w następnych warsztatach, które odbędą się już wkrótce. Zapraszamy również do zapisania się do naszej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/mycorkartystycznie.

Jeżeli wykonujesz jakieś rękodzieło, robisz biżuterię, kartki, papierową wiklinę, haftujesz, filcujesz itp., zapraszam do poprowadzenia warsztatów. Bądź naszym gościem i pokaż nam swoje hobby. Nie musisz mieć ukończonych wyspecjalizowanych kursów lub szkół, wystarczy Twój zapał i pasja. Zgłoszenia swojej osoby wraz z krótkim opisem i zdjęciem pracy proszę przesyłać na adres: artystycznie@mycork.org. Zapraszamy osoby z Cork jak i z całej Irlandii.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragnę życzyć wszystkim Czytelnikom zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego nastroju, serdecznych spotkań z najbliższymi oraz Wesołego Alleluja.

Agnieszka Chwaja
Koordynator MyCork Artystycznie
niebieskomi.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz