niedziela, 4 listopada 2012

MyCork Artystycznie: decoupage

W niedzielę, 4 listopada b.r. roku odbyły się kolejne warsztaty grupy MyCork Artystycznie, na które przybyło bardzo wiele kobiet. Spotkanie miało miejsce w Franciscan Well Brew Pub w Cork, a niewielka sala pomieściła około trzydziestu osób. Tematem spotkania była technika zdobienia przedmiotów, zwana "decoupage".

/Powyżej: uczestniczki warsztatów/

Zajęcia poprowadziła Agnieszka Chwaja, koordynatorka projektu MyCork Artystycznie, przedstawiając nam wspaniałe przedmioty udekorowane tą właśnie metodą, polegającą na na przyklejaniu wyciętych elementów serwetek, zdobionego papieru ryżowego lub obrazków z różnych innych materiałów. Wprowadziła nas także w nazewnictwo, historię powstania i rozwoju tej sztuki, a także przedstawiła materiały, na których można takie prace wykonywać. Dowiedziałyśmy się, że ozdabiać można wiele przedmiotów codziennego użytku, miedzy innymi doniczki, skrzynki, kieliszki, a także nadać nowe życie metalowym puszkom, butelkom czy pudełkom. W tym dniu zagłębiłyśmy podstawy techniki serwetkowej. Agnieszka wytłumaczyła nam, że cała sztuka polega na tym, aby dobrać odpowiednie tło i całość polakierować warstwą lakieru tak, żeby nie było widać, iż coś zostało naklejone. Dodatkowo, pokazała iż dla uzyskania ciekawszego efektu, można łączyć decoupage z postarzaniem powierzchni, używając specjalnych preparatów (crackle/, dzięki którym przedmioty mogą zyskać wygląd bardzo starych, niemalże antycznych. Agnieszka, jak i inne osoby mające styczność z tą techniką zdobienia, chętnie służyła radą i z ciekawością obserwowała efekty naszych prac. Na spotkaniu było kilka osób, które zajmują się decoupagem od bardzo dawna, ale i osoby, które nigdy nie miały z tym nic wspólnego. Powstało bardzo wiele interesujących i jednocześnie pięknych dekoracji, i zapewne nie jedna z Pań z zadowoleniem i lekkim niedowierzaniem spoglądała na swoje dzieło.

Okazało się, że decoupage to zabawa dla każdego, kto ma odrobinę chęci i wyobraźni, dlatego także najmłodsze uczestniczki naszych warsztatów nie znalazły miejsca na nudę i chętnie dekorowały swoje przedmioty. Wiele mam uświadomiło sobie ,że taką pracę można wykonywać w domu z własnym maluchem. Mnie samą zadziwił fakt, że mogę stworzyć coś tak ładnego i na pewno niejednokrotnie sięgnę po tę technikę przy zdobieniu własnego domu. Całemu spotkaniu towarzyszył uśmiech i pogodna atmosfera rozmowy. Panie chętnie zadawały pytania, prosiły o radę, wycinały prześliczne wzorki z serwetek, dobierały kolory i malowały wybrane przez siebie przedmioty. I na pewno niejedna z nas z niecierpliwością wyczekuje kolejnych warsztatów, by obudzić w sobie artystyczną duszę.

Kolejny raz serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu MyCork za sfinansowanie materiałów i zachęcamy wszystkich do obejrzenia galerii prac powstałych w tym dniu, a wszystkie panie do udziału w następnych warsztatach, które odbędą się już wkrótce.

Agata Stodułko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz