piątek, 10 września 2010

Konferencja "Solidarność - retrospektywa"


Stowarzyszenie MyCork pomaga w organizacji konferencji "Solidarność - retrospektywa". W najbliższą sobotę i niedzielę Członkowie jak i Sympatycy bedą rozdawali ulotki promujące...


“Solidarność - retrospektywa”
Konferencja na University College Cork
18 wrzesnia 2010

Wydział Historii, University College Cork we współpracy z instytutem Historii Uniwersytetu Jagielońskiego ma zaszczyt poinformować, że w dniu 18-go września 2010 roku na University College Cork odbędzie się konferencja upamiętniająca trzydziestą rocznice powstania w Polsce ruchu “Solidarność”.

Udział w konferencji zatytuowanej “Solidarność - retrospektywa” potwierdzili wybitni historycy z Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Omówione zostaną różne aspekty powstawania, osiągnięcia oraz spuścizna tego przełomowego w dziejach współczesnej Europy ruchu. Konferencję uświetni wykład profesora Normana Daviesa uznanego, anglojezycznego badacza historii Polski, m.in. autora takich światowych bestsellerów jak: “Europa: historia” czy przełomowego dzieła zajmujacego sie historia Polski pt. “Boże igrzysko”. Wystapią również profesor Mark Kramer z Uniwersytetu Harwarda (tłumacz dzieła “Czarna Ksiega Komunizmu”) i doktor Jakub Basista, wicedyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagielońskiego (ekspert w dziedzinie współczesnej polityki i historii społecznej Polski). Doktor Janina Lyons i profesor Maciej Smoleński ze Stowarzyszenia Polsko Irlandzkiego omówią akcję pomocową zorganizowana w latach 80-tych przez Polonię irlandzka oraz samych Irlandczyków na rzecz Polaków.

Oprócz wykładów, wystapi równiez Polski Chór z Cork z recitalem pieśni solidarnościowych, jak również wyświetlony zostanie film Andrzeja Wajdy “Czlowiek z Żelaza”, który w porządku chronologicznym przedstawia walkę o powstanie “Solidarności”. Film ten zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1981roku.

Konferencja jest organizowana przez Pana Gabriela Doherty z Katedry UCC, przy hojnym wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie.

Udział w konfrencji jest bezpłatny i otwarty dla publiczności. Zaproszenie szczególnie kierujemy do polskiej społeczności w Irlandii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz