wtorek, 17 lutego 2009

XIII Rozmowy (nie)Kontrolowane

Wyjątkowo we wtorek, 17 lutego b.r., w pubie Franciscan Well Brewery przy North Mall w Cork, miały miejsce XIII "Rozmowy (nie)Kontrolowane".

Gośćmi Specjalnymi "Rozmów..." byli p. Krzysztof Schramm - założyciel i prezes Towarzystwa Polsko - Irlandzkiego i p. Jacek Rujna, znany polonijny dziennikarz /na zdjęciu od lewej: Jacek Rujna i Krzysztof Schramm/.

Kilka słów o naszych Gościach:

Krzysztof Schramm urodził się w 1968 roku w Poznaniu. Jest nauczycielem. Ukończył historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie uczy historii w IV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, którego jest absolwentem. W latach osiemdziesiątych był związany z opozycją demokratyczną.

W 1990 roku był jednym z założycieli Towarzystwa Polsko - Irlandzkiego (www.tpi.poznan.pl), od 1994 roku – organizatorem wielu wypraw do Irlandii jak i innych krain celtyckich. W 2003 roku założył Fundację Kultury Irlandzkiej. Jako jeden z propagatorów obchodów Dnia Św. Patryka w Polsce od wielu lat jest zaangażowany w wszechstronne promowanie Irlandii, jej kultury jak i historii. W 2007 wydał z Pascalem napisany z Justyną Mazurek-Schramm przewodnik „Irlandia”. /za info na stronie pascal.pl/

Jacek Rujna, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarz m.in. Gazety Wyborczej, Głosu Wielkopolskiego, PAP, i innych.W Irlandii od grudnia 2005 r. Był dziennikarzem "Polskiej Gazety". Obecnie publikuje poza Irlandią. Etatowo zatrudniony - co budzi jego codzienne zdumienie, bo nigdy się przecież tego nie uczył - w charakterze składacza maszyn na dublińskim Blanchardstown. W jego opinii "kot jest lepszy od psa, bo żaden kot nigdy jeszcze nie współpracował z policją!"

Przez dwa lata mieszkał w Holandii. Zrealizował kilka filmów dokumentalnych emitowanych m.in. w TVP2i TVN. Zagrał w "Ogniem i Mieczem" Jerzego Hoffmanna oraz w "Poznań 56" Filipa Bajona. "Książki zawsze i wszędzie. Bez książek nie ma życia" - uważa p. Jacek.

/Na zdjęciu: uczestnicy XIII "Rozmów (nie)Kontrolowanych/

Spotkanie przebiegło w fantastycznej atmosferze, uczestnicy "Rozmów..." mogli posłuchać o historii Towarzystwa Polsko - Irlandzkiego, o pierwszych - na wiele lat przed wejściem Polski do UE - kontaktach Polaków i Irlandczyków, a także o historii i obecnej kondycji polonijnej prasy w Irlandii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz