poniedziałek, 30 marca 2015

XXIII Warsztaty MyCork Artystycznie - "Jajka w koszykach z papierowej wikliny"

W niedzielę, 29 marca b.r po blisko trzy miesięcznej przerwie, ku uciesze zainteresowanych, odbyły się kolejne warsztaty artystyczne grupy MyCork Artystycznie. Po takiej przerwie  w sali na siódmym piętrze  St. Augustine's Church przy Washington Street w Cork, panie chętnie spotkały się, by zrobić coś nowego, przypomnieć sobie technikę robienia koszyczków z papierowej wikliny oraz ozdobić jajo wielkanocne metodą decoupage, ale także by spotkać się, porozmawiać i pobyć ze sobą. 


Po tak długim czasie od momentu pierwszych warsztatów przyzwyczaiłyśmy się do regularnych spotkań, więc atmosfera była naprawdę wesoła, swobodna i domowa. Tym bardziej że podczas trwania warsztatów świętowałyśmy urodziny koordynatorki warsztatów - Agnieszki Chwaji, która z tej okazji przyniosła pyszny czekoladowy tort.


Gościem i prowadzącą spotkanie była  stała uczestniczka warsztatów, Aneta Kościelniak mama i żona pochłonięta prowadzeniem domu i wychowywaniem 5-letniej córeczki, hobbistycznie zajmująca się techniką zwaną decoupage oraz papierową wikliną i jak sama mówi tymi pasjami zaraziła również swoją córeczkę.


Na zajęciach było około 15 osób i mimo gwaru i śmiechu wszystko poszło sprawnie, a także dzięki samej prowadzącej, która cierpliwie pomagała w robieniu koszyczków z wikliny papierowej, tym, którym szlo to mniej sprawnie, a krok po kroku pokazując innym  jak je robić. Sam efekt końcowy jest na prawdę ciekawy, gdyż z pociętych gazetowych pasków najpierw skręcamy rurki, a potem pleciemy koszyczki. Jest to świetny sposób by pozbyć się w ekologiczny sposób zalegających w domu gazet. A także by w nudny dzień zająć czymś dziecko.


Inspiracją dla nas były zbliżające się Święta Wielkanocne, do których przygotowania już trwały, a styropianowe jajo, które ozdabiałyśmy metodą decoupage, naklejając na nie motywy króliczków, kurczaczków i innych związanych z Wielkanocą, świetnie dopełni każdą dekoracje domu. Pisanki z decoupage'u będą także  oryginalną ozdobą wielkanocnego stołu.


Technika decoupage'u pozwala w prosty sposób uzyskać precyzyjny rysunek na jajku, niezależnie od tego czy będzie to jajo ze styropianu, wydmuszka, czy tez jajo z gipsu lub drewna - wystarczy mieć serwetki z wielkanocnym motywem bądź specjalny papier z takimi obrazkami, kolorową farbę, tasiemki  i odpowiedni do tej techniki klej, by wyczarować piękną ozdobę. Aneta pokazała nam jak w prosty sposób połączyć te dwie techniki i zrobić ładną ozdobę zamiast kupować ją w sklepie. Zwłaszcza iż techniki są na tyle proste, że można je wykorzystać do zabawy z dzieckiem, co sprawdziła na swojej pięcioletniej córce.


Nam poszło równie dobrze. Panie były bardzo dokładne i każda stworzyła coś do swojego domu. Dodatkowo powstały także ozdoby, które przekazano na charytatywny kiermasz wielkanocny. Kolorowe jajka wielkanocne są doskonałą dekoracją, można zrezygnować z koszyczka i  zawiesić je na ozdobie z  młodych gałązek brzozy lub bazi. Jajka styropianowe są lekkie dlatego nie ugną się pod ich ciężarem. Zbliża się Wielkanoc, warto więc już pomyśleć o świątecznych ozdobach i o tym, brzozy lub bazi. Jajka styropianowe są lekkie dlatego nie ugną się pod ich ciężarem.

Tekst: Agata Stodułko
Zdjęcia: Anna Szwarc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz