czwartek, 6 grudnia 2012

MyCork Artystycznie: mikołajkowe warsztaty

6 grudnia, w czwartkowy wieczór mikołajkowy, w sali na piętrze kościoła St. Augustine's Church przy Washington Street w Cork, odbyły się ostatnie w tym roku warsztaty z rękodzieła grupy MyCork Artystycznie. Tym razem atmosfera zajęć była bardzo kameralna i domowa.

Wdrapanie się na niemalże siódme piętro, było nie lada wyczynem, ale chęć nauczenia się czegoś nowego była silniejsza. Dodatkowo każda z uczestniczek przygotowała własnoręcznie przygotowany drobiazg, by obdarować nim wylosowaną osobę, co okazało się bardzo miłym, przedświątecznym gestem, doskonale poprawiającym nastrój. Po krótkim wstępie skromnej prowadzącej zajęcia, pochodzącej ze Słowacji Marii Lass, z wykształcenia nauczycielki i wychowawcy, najmłodsza uczestniczka warsztatów wraz z panią Mikołajową /w tę rolę wcieliła się Agnieszka Chwaja, koordynatorka MyCork Artystycznie/ wylosowała upominki . W mikołajkowym worku znalazły się więc haftowane świąteczne kartki i choinkowe gwiazdki, zrobione na szydełku podstawki pod kubki, świece z wosku pszczelego, ręcznie zdobiona bombka, muszelkowa ramka, stroik świąteczny, malowany obrazek, ozdobne pudełka, materiałowe serduszko i wiele innych, wszystkie oryginalne i bardzo piękne.


I tak wśród uśmiechów, zadowolenia i rozmów zaczęłyśmy wykonywać ozdoby choinkowe - słomiane czapeczki. Okazało się , że słomiane dekoracje na choinkę mogą wyglądać wyjątkowo, zaś ich robienie jest kontynuacją starej tradycji i wbrew pozorom nie jest wcale trudne. Oczywiście z nauczycielką wprowadzającą w tajniki wyplatania jest to o wiele prostsze. Słoma jest to materiał do świetnej zabawy i można z niej stworzyć fantastyczne ozdoby. Przy użyciu spreparowanej słomy, nici, drewnianych elementów, guziczków, szyszek, złotych gwiazdek i dzwoneczków, a także skrawków materiałów oraz wielu innych barwnych dodatków można wykonać wymyślne ozdoby. Nasze czapeczki mieniły się rożnymi kolorami i przywodziły na myśl folklorystyczne ozdoby z dawnych lat. Doskonale wpasowały się w jakże modne w dzisiejszych czasach ekologiczne podejście do życia, zdobienia mieszkań czy właśnie świątecznych choinek.


Ręcznie wykonywane dekoracje ze słomy mają w sobie ogromny urok. Można je interpretować na różne sposoby, a jeśli dodamy do takich ozdób suszone jabłka, cukierki i pomarańcze, mogą być wspaniałą ozdobą tradycyjnych choinek. Te śliczne ozdoby na zbliżające się wielkimi krokami święta, zapakowane w koszyczek,mogą być także idealne na prezent, więc każda z pań była bardzo zadowolona z efektu końcowego swojej pracy.

W tym miejscu jeszcze raz dziękujemy Stowarzyszeniu MyCork za sfinansowanie materiałów i zachęcamy wszystkich do udziału w następnych warsztatach, które odbędą się już w Nowym Roku. A jeśli są osoby, które chętnie podzieliłyby się swoja rękodzielniczą wiedzą i mają chęć poprowadzenia warsztatów, to prosimy o kontakt. Życzymy także wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Agata Stodułko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz