poniedziałek, 22 listopada 2010

Podsumowanie IV Festiwalu Kultury Polskiej w Cork

14 listopada 2010 roku dobiegł końca IV Festiwal Kultury Polskiej w Cork. Tegoroczny festiwal bogaty był w przeróżnego rodzaju wydarzenia kulturalne mające na celu integrację społeczności polskiej zamieszkującej hrabstwo Cork. Festiwal rozpoczął się od przeglądu polskich kapel dnia 21-gopaździernika, a zakończył się 14 listopada Galą finałową oraz koncertem Renaty Przemyk.
Tegoroczny festiwal nie odbyłby się bez hojnej pomocy sponsorów, którym składamy serdeczne podziękowania:
Wydział Konsularny Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie

Medicus Medical Centre

Polski sklep PEWEX

M&H Satellite System

STEEZ (Hip-Hop Clothing Shop)

Therapeutic Massage Centre

Holohan Solicitors

Corona

No.1Magazine

Salon fryzjerski Amandi

Salon prasowy Badacz

Pracownia witrażu - 2K Studio

Apartamenty UstRyb (Ust-Ryb)

Montenotte Hotel & Leisure Centre

Sun 4 You

Firmie kosmetycznej Ziaja

Villa Montana Ustroń

Polska restauracja Cork Taste café

Ad Express
Patroni medialni:
The Corkoinan
Polonia Extra
MIR
Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie wydarzeń festiwalowych.
W dwudniowym przeglądzie wzięło udział 7 kapel. Gwiazdami czwartkowego oraz piątkowego wieczora były zespoły: Emigra, The Edge Of Existence, Obszon Geschopf, Noisy Coincidence, Ciernie, Headdefect, Psychopigs.
W czasie tych dwóch wieczorów w klubie An Cruiscin Lan temperatura sięgała 300 stopni. Muzycy rozgrzewali publiczność do czerwoności.
Koncerty rejestrowane były na nośnikach DVD, a dochód z całej imprezy przeznaczony był na pomoc dla Łukasza z zespołu Poles Apart, który krótko przed rozpoczęciem festiwalu ucierpiał w wypadku samochodowym. W sumie podczas dwóch dni imprez udało się zebrać 275.85 EUR na leczenie Łukasza.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim zespołom, które wzięły udział w przeglądzie, a przede wszystkim Pawłowi Kuczyńskiemu z Emigry za przygotowanie oraz poprowadzenie imprezy oraz Monice Kowalskiej i Pawłowi Stępniowi za pomoc w zbieraniu pieniędzy na leczenie Łukasza.
Wystawa “Nasza Polska” w holu TKMaxx (23.X – 06.XI)
Począwszy od 23-go października poprzez dwa kolejne tygodnie w holu TKMaxx można było podziwiać polskie krajobrazy oraz widoki z polskich miast wykonane amatorsko przez czytelników portalu MyCork oraz przez użytkowników forum MyCork. Serdeczne podziękowania dla wszystkich autorów nadesłanych prac. Dzięki Wam mieliśmy możliwość pokazania piękna Polski dla wszystkich odwiedzających wystawę. Podczas wystawy zwiedzający mogli zapoznać się z materiałami promującymi Polskę, jako kraj do odwiedzin turystycznych, jak również kraj możliwości biznesowych.
Swej pomocy w przygotowaniu wystawy udzielili:
James Cantwell – udostępnienie holu TKMaxx na wystawę
Marek Szepitowski – wydrukowanie zdjęć
Andrzej Słodzinka – przewiezienie stendów
Tomasz Piwoński, Witek Kozłowski, Krzysiek Gajewski oraz Muriel – przygotowanie wystawy
Jarek Głowa– opieka nad wystawą podczas jej trwania.
Serdecznie dziękujemy.
Wydarzenie to oddolnie stymulowane przez forumowiczów MyCork miało miejsce w Helloween'ową noc 31-go października w pubie Roundy. Dzięki Paulinie Kaniszewskiej mieliśmy okazję spotkać się i razem pośpiewać znane utwory polskich bardów i poetów. Specjalnie na tą okazję przygotowane zostały śpiewniki, dzięki którym każdy mógł się przyłączyć do wspólnego śpiewania. W repertuarze wieczoru zawarte zostały między innymi utwory Starego Dobrego Małżeństwa, Marka Grechuty, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, zespołu Raz, Dwa Trzy i wielu innych, których nie sposób wymienić. W czasie tego wydarzenia po raz kolejny zbieraliśmy pieniądze na pomoc dla Łukasza z Poles Apart. Udało nam się zebrać 51 EURO.
Wieczór ten nie odbyłby się, gdyby nie zaangażowanie Pauliny, Pawła Wróblewskiego, Andrzeja Chmielowskiego, Marceliny Włodarz, Ludwika Filipa, Pawła Świtaja oraz wszystkich tych, którzy przybyli i razem kreowali przebieg tego niezapomnianego wieczoru.
Zabawa dla Dzieci (7.XI)
W czasie tegorocznego festiwalu nikt nie zapomniał o naszych milusińskich, którzy mieli okazję bawić się w Polskiej Szkole w Cork. W czasie zabawy odbył się również pokaz tekwondo. Za okazaną pomoc w poprowadzeniu zabawy oraz pomoc w jej organizacji chcieliśmy złożyć serdeczne podziękowania dla Pani Doroty Przygody z przedszkola Just4Kids oraz Izabeli Krygiel-Kozłowskiej, za przygotowanie i poprowadzenie zabawy, grupie Tekwondo oraz Pani Justynie za wspaniały pokaz, Ani Szczeblewskiej, Uli Ziemkiewicz, Marcelinie Włodarz, Kaji i Wioli za udzieloną pomoc.
Równolegle do zabawy dla dzieci na terenie tej samej szkoły dorośli (i nie tylko) mieli okazję na sprawdzenie swojej wiedzy z historii Polski. To odświeżenie pamięci i tak jakby, powrót do szkolnej ławy, najlepiej udał się zwycięzcy konkursu Piotrowi Słotwińskiemu, wicemistrzem testu został Tomasz Piwoński, a grono laureatów zamykał Piotr Słodzinka. Laureaci zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi ufundowanymi przez “Salon Prasowy BaDaCz”. Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu, z pewnością dla niektórych było to zmierzenie się z historią Polski po raz pierwszy od wielu lat.
Test z Historii przygotowała i poprowadziła Agnieszka Chwaja, której składamy gorące podziękowania za wzorowo przeprowadzony test. Za wymagające pytania testowe dziękujemy Panu Rafałowi Barszcz - nauczycielowi z Polskiej Szkoły w Cork. Nadzór nad przebiegiem testu sprawowała Pani Monika Okuniewska - Dyrektor Polskiej Szkoły – serdecznie dziękujemy.
Koncert Sidney'a Polaka (7.XI)
W ramach Festiwalu Kultury Polskiej w Cork miał odbyć się organizowany przez SkyPortal koncert Sidney'a Polaka. Niestety w ostatniej chwili ze względu na nadciągający huragan organizator SkyPortal odwołał koncert. Miejmy nadzieję, że pogoda następnym razem nie pokrzyżuje planów Sidney'a i będziemy kiedyś jeszcze miali okazję go zobaczyć w Cork na żywo.
Impreza z polską muzyką i polskimi zakąskami (13.XI)
Pub Franciscan Well tego wieczora zamienił się z małą Polskę. Dzięki sklepowi Pewex licznie przybyli rodacy, tubylcy oraz ludzie przyjezdni mieli okazję zasmakować polskich przekąsek oraz ciast. Wieczór umilała polska muzyka, która jak wiadomo porwała wszystkich do tańca. Imprezę poprowadzili “Chłopaki z Fermoja”, czyli Andrzej Chmielowski i Paweł Wróblewski. Chłopaki, to był naprawdę kawał dobrej roboty – dziękujemy. Serdecznie podziękowania składamy również wszyskim zaangażowanym w przygotowywanie zakąsek.
Podczas tej imprezy zbieraliśmy pieniądze dla chorego na dość rzadką odmianę raka (chłoniak) Kacpra Wolnego – udało nam się zebrać 105,34 EURO. Serdeczne dzięki w imieniu Kacpra.
Gala Finałowa oraz koncert Renaty Przemyk (14.XI)
Gala Finałowa była zwieńczeniem całego Festiwalu Kultury Polskiej. W organizację gali zaangażowanych było wiele osób, dzięki którym mogliśmy dobrze się bawić. W czasie gali wybieraliśmy Najmilszą Polkę, którą została Kasia Wyczynka, Milszą Polką została Agnieszka Skalska oraz Miła Polka - Gosia Więcek. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą zabawę w Waszym towarzystwie.
Galę bardzo profesjonalnie poprowadzili Krzysztof Byszewski i Bartłomiej Triczka, należą się Wam wielkie podziękowanie za udźwignięcie tego zadania.
Kandydatki do konkursu na Najmilszą Polkę były czesane przez Agnieszkę z Collage of Hairedressing oraz Dominikę z Hair Passion. Makijaż wykonała Urszula Ziemkiewicz. Składamy Wam gorące podziękowania.
Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko potoczyło się tak, jak tego oczekiwano, ale na wiele rzeczy nie mieliśmy wpływu. Mamy nadzieję, że wszelkie niedociągnięcia zostaną nam wybaczone, i że mimo wszystko uczestnicy Gali bawili się bardzo dobrze.
W tym miejscu bardzo chcialibyśmy podziękować:
DJ Franky oraz Vitovi za oprawę muzyczną podczas Gali, Szkole Profidance za wspaniały pokaz tańca zumba, grupie Urban Ri-Ra za pokaz breakdance.
Wszystkim osobom biorącym udział w pokazie mody, szczególnie Iwonie Wróblewskiej za przygotowanie pokazu, oraz Panu Projektantowi kolekcji prezentowanej podczas Gali - Piotrowi Czachor.
Pani Dyrektor Polskiej szkoły Monice Okuniewskiej za wypożyczenie krzeseł; Kubie Ziemkiewicz za pomoc w ich przywiezieniu. Adamowi Siwiec z AD Expres za dostarczenie kreacji prezentowanych w trakcie Pokazu Mody.
Ani Szczeblewskiej za ogromne zaangażowanie w poprowadzeniu gali i czuwaniu nad jej przebiegiem. Karolowi, Kaji i Wioli za pomoc w czasie Gali.
Szanownemu Jury – Vitowi Werner, Pawłowi Wróblewskiemu, Marysi Rippel oraz Maciejowi Mąka i Błażejowi Chochorowskiemu.
Robertowi Żaczkowi za pomoc w sprawdzaniu i sprzedaży biletów na galę, oraz za pomoc przy innych czynnościach technicznych.
Agnieszce i Rafałowi Skalskim za poświęcony czas i prace w trakcie festiwalu.
Witkowi Kozłowskiemu za grafikę festiwalową oraz pomoc i wsparcie przez cały czas trwania Festiwalu.
Tomkowi Piwońskiemu za ogromną pomoc w przygotowaniu festiwalu oraz wsparcie.
Wszystkim członkom oraz sympatykom Stowarzyszenia MyCork za wszelką okazaną pomoc.
I na koniec najgorętsze podziękowania dla osob dzięki którym Gala finałowa zakończyła się niezwykle – Akustic Trio - Renacie Przemyk, Maciejowi Mąka i Błażejowi Chochorowskiemu.
Na koniec podsumowania Festiwalu Kultury Polskiej w Cork w roku 2010 chcielibyśmy serdecznie podziękować grupie F/16 za serwis fotograficzny podczas trwania całego festiwalu.
Zdjęcia z większości imprez festiwalowych można zobaczyć w galerii MyCork na stronie grupy F/16: http://www.f16cork.cba.pl/gallery/index.php?/category/12
Festiwal w tym roku nie odbyłby się gdyby nie ofiarność koordynatorów festiwalu, który koordynowany był początkowo przez Monikę Nowakowską, a następnie przez Izabelę Krygiel-Kozłowską.
Serdecznie dziękujemy za poświęcenie własnego cennego czasu dla dobra festiwalu, oddanie własnego serca dla krzewienia kultury polskiej wśród społeczności zamieszkującej miasto i hrabstwo Cork.
Festiwal Kultury Polskiej w Cork jest z pewnością ewenementem wśród imprez kulturalnych o tematyce polskiej organizowanych w Irlandii przez Polonię, tymbardziej jesteśmy dumni z tego, że to właśnie my możemy uczestniczyć w tym wspaniałym przedsięwzięciu.
Serdecznie dziękujemy raz jeszcze sponsorom, współorganizatorom oraz wszystkim którzy odwiedzili festiwal w tym roku. Do zobaczenia na V Festiwalu Kultury Polskiej w Cork 2011.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz